Poštovní dotazy

Nejčastější dotazy k poštovním službám a důležité informace, které byste měli vědět:

Jak správně nadepsat zásilku?

Nalepené známky a správně napsaná adresa příjemce jsou dvě nejdůležitější části správně připravené zásilky. Pro rychlé a bezproblémové doručení zásilky je nutné, aby pisatel věnoval dostatečnou pozornost.

Psaní adresy odesílatele není sice povinné u běžného psaní, ale doporučujeme i vaší adresu vyplnit pro případ že zásilka z nějakého důvodu nebude doručena příjemci.

Poštovní zásilky – na co při posílání nezapomenout

 1. Poštovní adresa příjemce musí být čitelným hůlkovým písmem, bez škrtání či přepisování. Volíme psací potřeby, které nemůžou být později smazány nebo rozmazány při manipulaci na poště.
 2. Pokud píšete adresu na počítači nepoužívejte písmo menší než 0,25 cm.  Poštovní směrovací číslo a název pošty nesmíte podtrhávat.
 3. Adresy adresáta a odesílatele piště na podélné straně poštovní zásilky, která je pro tento účel svými rozměry nejvhodnější. Adresy příjemce a odesílatele nemohou být napsány na té straně obálky, na níž je lepení či chlopně.
 4. Poštovní zásilka musí být připravena tak, aby umožnila nalepení poštovních známek a zacházení s ní během přepravy.
 5. Adresní údaje, poštovní známky a poznámky se na příslušnou plochu umísťují takto:
  1. v pravé dolní čtvrtině poštovní adresa adresáta,
  2. v pravé horní čtvrtině poštovní známky,
  3. v levé horní čtvrtině poštovní adresa odesílatele; pod ní poznámky nebo nálepky týkající se zvolené poštovní služby, obsahu poštovní zásilky nebo způsobu, jakým se má s poštovní zásilkou zacházet.
Jak poslat zásilku do zahraničí?

Zásilky posílané do zahraničí je možné na každé poště. Do poštovních schránek lze vhodit jen obyčejné psaní s nalepenými poštovními známkami v požadované hodnotě.

Jak mohu sledovat svou zásilku?

Zásilky můžete sledovat online pomocí služby Track and Trace.

Sledování zásilek, neboli track and trace je služba České pošty, díky které můžete online hledat aktuální polohu a stav zásilky a odhadovat předpokládané doručení k adresátovi.
Poištovní aplikace dovoluje sledovat 1 až 20 zásilek najednou. Stačí zadat jejich podací čísla ve správném formátu  (např. DR190904567890E).

Sledování zásilky

Pro registrované uživatele je připravena i historie sledování zásilek. Není tedy nutné pokaždé zadávat podací číslo vaší zásilky.

Jak změním doručení online?

V momentě odesílání zásilky obdržíte zprávu o předpokládaném doručení. Pokud jste tedy obdrželi avízo o příchodu vámi očekávané zásilky e-mailem nebo SMS zprávou a víte, že v uvedenou dobu na dané adrese nebude k zastižení, můžete si u uloženého balíku prodloužit úložní dobu pro jeho vyzvednutí, nebo požádat o znovu doručení balíku v době kdy již budete schopni si ji převzít.

Pomocí aplikace to můžete jednoduše zařídit

Vstoupit do aplikace.

Jak změním poštu pro uložení zásilky?

Pokud si nemůžete zásilku vyzvednout na doručovací poště, můžete využít další oblíbenou službu české pošty. Služba je poskytovaná zdarma s vyjímkou doslání Balíku Na poštu na jinou poštu. Tato služba zpoplatněna dle aktuálního ceníku.

Vstoupit do aplikace.

Jak prodloužím úložní dobu?

Pokud se obáváte, že z jakéhokoliv důvodu nebudete schopni vyzvednout si vaší zásilku na poště v době, která je určená pro její vyzvednutí, můžete využít další služby české pošty.

Prodloužení uložení zásilky je možné i v případě, pokud vás poštovní doručovatel nezastihne doma. Saužba je poskytovaná zdarma

Vstoupit do aplikace.

Jak pošlu dopis online?

Psaní, které máte připravené v elektronické podobě nemusíte tisknout, balit do obálky, nadepisovat adresu a běžet na poštu  Psaní, faktury a další dokumenty uložíte ve formátu PDF a služba Dopis Online zajistí vytištění, vložení do obálky a odeslání adresátovi. Službu lze využít pro obyčejné psaní i pro doporučené psaní a odeslat jak tuzemskému adresátovi, tak i do zahraničí

Více informací o službě Dopis Online

Jak si zažádat o odvoz balíku?

Pokud nemůžete s balíkem na poštu, můžete si objednat službuodvozu balíků z jakékoliv adresy, kde se aktuálně nacházíte. Objednat si můžete odvoz maximálně 10 kusů balíků.

Vstup do aplikace Odvoz balíků

Ceník

Odvoz 1 ks Balíku Do ruky nebo Balíku Na poštu jen 30 Kč*
Odvoz 2 až 10 ks Balíků Do ruky nebo Balíků Na poštu jen 60 Kč*

*Cena za odvoz všech najednou předaných balíků. Ceny jsou uvedené včetně DPH a nezahrnují základní ceny Balíku Do ruky a Balíku Na poštu a ceny zvolených doplňkových služeb.